sousedova kamera

Tady budu řešit soudní spory mezi jednotlivejma uživatelema. Tzn. máte nákej závažnej problém s nákym jinym fóristou ? Tak sem s tim. Nejdříf dáme prostor objema zůčastněným stranám aby se vyjádřily a pak je rosoudím :-)
Avatar uživatele

Emocuc
Legenda fóra
Příspěvky: 1726
Registrován: Ne 17.08.2014, 22:05
Témata: 11
Auto: Trabant 601/353 , pajero 2.8 , fábijej
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: sousedova kamera

Příspěvekod Emocuc » Po 14.08.2017, 21:01

pidapida napsal:zdravím, jen nějaké doplnění ke kamerovým systémům:

1. je VELKÝ rozdíl, zda se pořizuje záznam nebo ne - pokud se záznam pořizuje (což předpokládám, že bude i tento zmíněný případ), musí se opravdu nahlásit na ÚOOÚ - jedná se totiž o tzv. systematický sběr informací a tudíž je to považováno za zpracování osobních údajů - a ten může vydat povolení k provozování KS se záznamem. Ve zmiňovaném případě bych si tipnul, že ho nevydá, resp. jen za určitých přísných podmínek, jako např. že cizí zahrada nesmí být vůbec sledována atp.

2. pokud se jedná o KS bez záznamu, tak dotyčný teoreticky žádný souhlas nepotřebuje (a samozřejmě pokud záznam "načerno" pořizuje, nesmí ho nikdy, ani pro účely PČR použít, jinak by se on sám stal objektem trestního stíhání) - ale opravdu jen teoreticky, protože tady zase nastupuje další paragrafy, např. ochrany osobnosti, soukromí atd. - je jich celá řada

Když to shrnu - soused rozhodně nemůže mít namířenou kameru na váš pozemek, pokud to nemá povolené od ÚOOÚ (a ten mu to skoro na 100% nepovolí).

Řešil bych to domluvou, případně, ať ukáže, jaký je záběr kamer - ono to někdy dost mate, třeba tam kamery "nevidí". A předpokládám, že je jeho pozemek oplocen - pokud není, tak se jedná o veřejně přístupné místo a to už nemůže monitorovat prakticky vůbec...

Pro zajímavost - jedna obec chtěla dát kameru k parkovišti, kde se pravidelně kradlo a k letnímu kiosku, který býval každý rok vykraden - na ÚOOÚ byly poslány uvažované záběry, popis s nakládáním záznamů, odůvdnění atd. a ÚOOÚ žádost velice striktně zamítl. Prostě monitorování jakéhokoliv veřejného prostranství je možné jen pod správou PČR/MP (takto máme ve městě cca 50 kamer). Ti zase pak naopak ÚOOÚ informovat nemusí vůbec, ale monitorovaná místa musí být označena - řeší se např. informací při vjezdu do měst.
A veřejné prostranství je dle ÚOOÚ i třeba soukromý neoplocený pozemek :-(

Pokud nepomůže domluva, informovat PČR a pokud nepomůže ani to (policajti o této problematice často moc neví), tak pohrozit/podat trestní oznámení.

více např. na stránkách ÚOOÚ, je tam sekce pro kamerové systémy, sice se starší "metodikou", ale víceméně stále platnou

P.S. zajímavou výjimku, jako snad ve všem, mají myslivci - ti mohou používat v lese fotopasti prakticky bez jakéhokoliv omezení, přestože se dle mého názoru jedná o klasické systematické pořizování dat - jenže podle nějakého soudního rozhodnutí se prý o systematické pořizování dat nejedná s odůvodněním, že když někdo projde kolem a je zaznamenán (a je prakticky jedno, když fotopast umístí někam k lesní cestě), tak je to prý jen náhodné pořízení osobních dat...Takže bacha v lese na různé skotačení, abyste se nechtěne nestali hvězdou na youtube :-)



Mužu se na něco zeptat?´Člověk´ (jeblinkton) tady u nás si nainstaloval kameru namířenou na veřejný prostor a hlavně na nonstop.Tvrdí že to není se záznamem ale vkládá videa na trubku a občas nějakou tu fotku hodi na web.Muže si kurna tohle dovolit?Vyhovorky má tipu že to nemá záznam a že tam není rozeznat lidi , má to cenu řešit přez ÚOOÚ?
Ruský agent , krycí jméno ´Kapršpion´

Avatar uživatele

Potapec
Staroffrouďák
Příspěvky: 17425
Registrován: Út 12.04.2005, 10:00
Témata: 99
Auto: Mercedes G 300TD
Místo/Bydliště: Oberland

Re: sousedova kamera

Příspěvekod Potapec » Po 14.08.2017, 21:32

Nejezdí soused nebo někdo k němu černou dodávkou?
Motor začíná u šesti válců!!! Aerodynamika je pro ty, co neumí ladit motor ...
Gdo nemá Géčko, ten jako by nebyl ;-) - aneb jak pravil Fidel: "Uš mě nebaví spravovat Toyotu, tak jezdim Géčkem"

Avatar uživatele

lopan123
Staroffrouďák
Příspěvky: 6684
Registrován: Čt 25.11.2010, 21:06
Témata: 27
Auto: Mitsubishi L300 4WD 2,5td
Místo/Bydliště: Hlinsko aneb daleko všude
Věk: 38

Re: sousedova kamera

Příspěvekod lopan123 » Po 14.08.2017, 22:32

Nepleť si ÚOOÚ a ÚOOZ
A musí to jít.
A kdyby ne, tak 604840492


Vrátit se na “Soudní síň”



Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host